Home Despre Noi
Despre Noi

Dotarea ?colilor

Num?rul de clase:

?coala cu clasele I-VIII Verne?ti dispune de mai multe corpuri de cl?dire aflate pe teritoriul mai multor sate: Verne?ti, S?senii Noi, Mierea ?i Ni?cov.
SO8 Verne?ti:  5 clase;  4 laboratoare-corpul vechi
                                7 clase; 3 laboratoare; CDI-ul corpul nou al?colii
GPN Verne?ti:  4 s?li spa?iu reabilitat total
SO4 ?i GPN S?senii Noi: 2 clase - ?coal? nou? dat? n folosin?? n 2006
GPN Mierea:  2 sal? n curs de reabilitare (faz? de proiect)
GPN Ni?cov: 3 s?li n curs de reabilitare
GPN Zore?ti: 2 s?li
De men?ionat c? transportul elevilor este asigurat de autobuzul ?i microbuzul ?colii, elevii avnd domiciliul n  mai  multe sate: S?senii Noi, S?senii Vechi, Ni?cov  ?i Mierea.
n momentul de fa??, ?coala Verne?ti are n proprietate un autobuz ,,Roman model RD-111, ob?inut prin transfer ?i f?r? plat? din partea SRI, precum ?i un microbuz de tip ARO 244D, carosat ?i amenajat special pentru transportul copiilor, proprietate a Consiliului Jude?ean Buz?u.
Biblioteca ?colar? este recent mbog??it?, avnd peste 10.000 de volume, n ?coal? existnd ?i un fond de carte n limba francez?, ob?inut prin dona?ie ?i care con?ine peste 1000 de volume.

Scurt? descriere a nivelului de dezvoltare economic? ?i social? a comunei Verne?ti
Cuprins?  ntre  45030 15- 4501630  lat. N  ?i  2604030  2605818 long.  E.,
comuna Verne?ti,cu o suprafa?? de circa 10.000  ha, se  ncadreaz?  n extremitatea vestic? a Bar?ganului Nordic, avansnd spre zona Subcarpa?ilor Curburii.
Popula?ia comunei este n prezent, conform Recens?mntului popula?iei din 2002, de circa 8697 de persoane.
Cele aproximativ 10.000 ha, ct reprezint? suprafa?a comunei, sunt mp?r?ite astfel : 2826 ha de teren arabil, 1000 ha p??uni ?i fne?e, 978 ha vii ?i livezi ?i 2770 ha p?duri.
Analiznd aceast? reparti?ie este simplu s? deducem tendin?a spre orientarea c?tre activit??ile agricole, tendin?? sus?inut? ?i de nfiin?area mai multor Asocia?ii agricole.
Dup? anul 1989, moment n care activitatea industrial? implica o bun? parte din locuitorii comunei, o mare parte din aceste institu?ii au fost desfiin?ate sau reorientate c?tre economia de pia??.
A fost momentul n care o parte din verne?teni ?i-au pierdut locurile de munc? ?i au optat pentru plecarea peste grani?ele ??rii. Ulterior, timid dar constant, au ap?rut o serie de oprtunit??i de ncadrare a locuitorilor comunei n cele peste 140 de unit??i comerciale ?i industriale.
Dezvoltarea viitoare a comunei va fi sus?inut? ?i de prezen?a c?ilor de comunica?ie: drumuri na?ionale ?i jude?ene (48 km) precum ?i a c?ii ferate Buz?u-Nehoia?u.

joomlacode.ru

Membru